کاهش خطر زوال شناختی با استفاده از رایانه

کاهش خطر زوال شناختی با استفاده از رایانه

مطالعاتی که اخیرا منتشر شد، از رابطه‌ی فعالیت زیاد مغر و کاهش احتمال بروز زوال شناختی خبر داد. نتایج نشان دادند که استفاده از رایانه می‌تواند تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی در دوران پیری افراد بگذارد.

در حالی که پیر می‌شویم، مغزمان با زوالی اجتناب ناپذیر روبه‌رو می‌شود. نه تنها مغز از لحاظ فیزیکی کوچک می‌شود، بلکه حتی تغییراتی در سطح سلولی و عروق آن نیز به وجود می‌آید.

احتمال بروز سکته، عوارض مغزی و زوال عقل نیز با افزایش سن بیشتر می‌شود.

این زوال، با این که غیر قابل اجتناب است، اما بعضی را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد و همین تفاوت‌ها، تحقیقات بسیاری را برای یافتن دلایل این عارضه سبب شده است.

آنچه که تحقیقات بر آن متمرکز شده‌اند، تاثیرات فعالیت‌های جسمی و ذهنی، تغذیه و استفاده از مکمل‌های غذایی بودند. به نظر می‌رسد تمام آن چه نام برده شد، نقشی در حفظ جوانی مغز و توانمندی آن دارند.

مشکلات عدیده‌ای در اندازه گیری تاثیر هر کدام از این عوامل بر پیری مغز وجود دارد. بنا بر تعریف، پیری مغز با پیری بدن مرتبط است و هر دوی آن‌ها در طول زندگی، تجربه خوب و بد داشته‌اند.

میزان فعالیت‌های ذهنی، تنها یک عامل احتمالی است که شاید بر چالاکی ذهن در سنین پیری تاثیر بگذارد. بسیار دشوار است که بخواهیم مقدار تاثیر عوامل را تک تک بسنجیم.

نقش حفاظتی فعالیت‌های شناختی و مدارک آن

تحقیقاتی که موسسه آلزایمر وینسکانیس در سال ۲۰۱۴ انجام داد، نشان داد افرادی که فکرشان را بیشتر درگیر می‌کنند، در روند آلزایمرحجم کمتری از قسمت‌های مغزشان کم می‌شود. مانند هیپوکمپوس.

تحقیقی دیگر نشان داد افرادی که در موقعیت‌های شبیه سازی شناختی قرار می‌گیرند، مانند پزشکان، موسیقیدان‌ها، خلبانان و معماران، شناخت مهارتی خود را در سنین پیری حفظ می‌کنند.

با این وجود، تمام یافته‌ها از این فرضیه که فعالیت ذهنی می‌تواند زوال شناختی را در سنین پیری کاهش دهد، پشتیبانی نمی‌کنند. به همین دلیل، محققین اسکاتلندی، نگاه تازه‌ای به روابط بین ذهن فعال و مشکلات حافظه‌ای و فکری در سنین پیری داشتند.

آن‌ها ۱۹۲۹ نفر را با سنین ۷۰ به بالا تحت نظر گرفتند.

افراد این گروه به طور متوسط، ۴ سال تحت نظر بودند. از هر کدام از آن‌ها قبل از شروع مطالعات خواسته شد تا پرسشنامه‌ای را راجع به فعالیت‌های ذهنی‌ای که به طور معمول انجام می‌دادند پرکنند. این فعالیت‌ها شامل استفاده از رایانه، هنرهای دستی، مطالعه و فعالیت‌های اجتماعی بودند.

رایانه و زوال شناختی

نتایج، نشانگر برتری افرادی بود که از رایانه استفاده داشتند: داده‌ها نشان دادند در افرادی که به طور هفتگی از رایانه استفاده می‌کردند، کمتر محتمل بود تا در مدت انجام تحقیقات دچار مشکلات حافظه‌ای و فکری شوند. ۱۷٫۹٪ از افرادی که از رایانه استفاده می‌کردند، علائم خفیفی از زوال شناختی نشان دادند. این آمار در کسانی که از رایانه استفاده نمی‌کردند، ۳۰٫۹٪ بود.

در کل، احتمال ابتلا به زوال شناختی در افراد گروهی که از رایانه استفاده می‌کردند ، ۴۲٪ کمتر بود.

به شکل مشابهی، در قیاس افرادی که از رایانه استفاده نداشتند، آنان که در فعالیت‌های اجتماعی شرکت داشتند یا مجله می‌خواندند، به ترتیب ۲۳ و ۳۰ درصد کمتر احتمال داشت تا دچار مشکلات حافظه شوند.

افرادی که کارهای هنرهای دستی انجام می‌دادند، مانند بافتنی، ۱۶٪ و آن‌هایی که معمولا به بازی می‌پرداختند ۱۴٪. کمتر احتمال داشتند تا دچار اختلالات حافظه شوند.

نتایج نهایی در شصت و هشتمین نشست سالانه انجمن عصبشناسی آمریکا منتشر خواهد شد.

محققین گفتند:

نتایج، اهمیت فعال نگاه داشتن ذهن را در طول زندگی نشان می‌دهد. شاید این تحقیقات، مردم را به این فکر بیندازد که با افزایش سنشان، در چنین فعالیت‌هایی شرکت کنند تا به مدت بیشتری ذهنشان را سالم نگاه دارند.

با این که محققین بر همراهی این عوامل تاکید داشتند و گفتند که روابط آن‌ها علت معلولی نیست، اما مدارک در این زمینه روز به روز بیشتر می‌شود.

نتیجه نهایی این تحقیقات آن است که فعالیت ذهنی داشتن بهتر از نداشتن است.

منبع: آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

نوشته کاهش خطر زوال شناختی با استفاده از رایانه اولین بار در آشپزی با آشپزباشی پدیدار شد.

عکس های جدید

دانلود موزیک

باران فیلم

Tags: