غذاهایی که موجب بهبود گردش خون و تولید سلول خونی می شوند.

غذاهایی که موجب بهبود گردش خون و تولید سلول خونی می شوند.

رژیم غذایی، نقش مهمی در تولید سلولهای خونی بازی می کند. سلولهای قرمز خون، به عنوان حاملهای اکسیژن در بدن کار می کنند. به غیر از این، سلولهای ما، راهی برای دریافت اکسیژن لازم، جهت بسیاری از فرایندهای بدن ندارند.

انواع مشخصی از غذاها می توانند جریان خون را تحریک کنند. رژیمی سرشار از مواد مغذی لازم، با سلامت خون مرتبط است. اگر می خواهید به گونه ای غذا بخورید تا گردش خون بهتری داشته باشید، فراموش نکنید که این غذاها را در رژیم روزانه خود قرار دهید:

کرفس

کرفس یک منبع فوق العاده برای آنتی اکسیدان و ویتامینهای لازم است. همچنین یک ادرار آور طبیعی است.این گیاه، حاوی ویتامین کا، ماده مغذی لازم، برای جریان خون بهتر است و از لخته شدن خون نیز جلوگیری می کند. اگرچه لخته شدن  و عدم گردش خون در مهار خون، هنگام جراحت بسیار حیاتی است، ولی خون لخته شده درون سلولها، می تواند موجب سکته و حمله قلبی بشود. همچنین کرفس، الکترولیت از دست رفته را باز می گرداند در حالی که ضایعات را از داخل بافتها، دفع می کند.

آجیل و مغزیجات

اکثر آجیلها و مغزیجات (بادام، گردو، کتان، چیا، و کدو تنبل ) سرشار از اسید چرب اُمگا۳ گیاهی هستند. این چربیهای لازم، مغز ، دستگاه گوارشی و خون را سالم نگه می دارند. اسید چرب امگا۳ در حالی که میزان کلسترول بدن را کاهش می دهد ، بدن را نیز در برابر التهابات محافظت می کند. زمانی که میزان کلسترول خون در سطح متوسطی باشد، شما کمتر مستعد افزایش بیماریهای قلبی- عروقی هستید.

جو دو سر

جو دوسر سرشار از آنتی اکسیدان است. ترکیب کربوهیدراتها و مواد مغذی مهم، خون را سلامت نگه می دارد. حتی بهتر از آن ، جو دوسر، حاوی ماده ضد التهاب است که خاصیت قلیایی خون را تقویت می کند. وقتی که خون اسیدی می شود، بدن مستعد گرفتن بیماریهای مزمن، از جمله سرطان، می شود. مطالعه نشان می دهد که سلولهای بدخیم، در محیط اسیدی فعال می شوند. با بالا رفتن مصرف جو دوسر، خون اکسیژن دار می شود. سلولهای بدخیم، فوراً  در محیط اکسیژن دار می میرند.

مرکبات

ما اشاره کرده ایم که چگونه خاصیت قلیایی، نقش مهمی در حفاظت بدن، در برابر بیماریهای مزمن ایفا می کند. لیموشیرین، لیموترش و گریپفروت تعدادی از میوه های قلیایی هستند. مرکبات نیز، مقدار شکرشان کم است و موجب بالا رفتن گلوکز خون نمی شوند. پرتقال، لیمو شیرین و لیموترش، منبع ویتامین سی هستند. ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، بدن را در برابر اضطراب اکسیژنه شدن، حفاظت می کند. سرانجام، مرکبات حاوی فیبر رژیمی هستند. این مواد غذایی، خون و قلب را نیز سالم نگه می دارند.

گیاهان سبز برگدار

دلیل خوب دیگری برای خوردن گیاهان سبز برگدار، غنی بودن آنها از کلروفیل است. کلروفیل رنگدانه ای است که به گیاهان رنگ درخشان سبز را می دهد. کلروفیل، کبد را سمزدایی می کند و خون را تصفیه می کند. همچنین بوسیله تقویت گردش خون، از اکسیژنه شدن جلوگیری می کند. گیاهان برگدار سبز، از ویتامین ” سی و کا ” غنی هستند و از لخته شدن خون جلوگیری می کنند.

خیار

مشابه کرفس، خیار سموم را از خون خارج می کند و بدون هیچ خطری آنها را از بدن دفع می کند. همچنین خیار سرشار از پتاسیم، ویتامین سی و فیبر است. تمام این مواد غذایی به تولید سلامتی سلولهای قرمز خون کمک می کنند. فیبر به طور خاص، میزان کلسترول خون را پایین می آورد، خطر بیماریهای قلبی- عروقی را کاهش می دهد.

فلفل قرمز

فلفل قرمز، سرشار از ویتامین سی است. در حقیقت، خوردن فلفل قرمز ، ۱۰۰ درصد ماده غذایی RDA  را تأمین می کند. این گیاه هم سرشار از فیبر، فیتوکمیکال و آنتی اکسیدان است که گردش خون را تقویت می کند.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از هلتی دایت بیس

نوشته غذاهایی که موجب بهبود گردش خون و تولید سلول خونی می شوند. اولین بار در آشپزی با آشپزباشی پدیدار شد.

دانلود فیلم جدید

دانلود فیلم

مرجع سلامتی

Tags: