سفید کردن پوست دست و پا با روشهای ساده

سفید کردن پوست دست و پا با روشهای ساده

 

سفید کردن پوست دست و پا, روشن سازی پوست تیره دست و پا, سفید شدن دست و پا

سفید شدن دست و پا

 

عوامل متعددی در ایجاد تیرگی پوست دست دخیل هستند. الودگی، داروها، محیط و عوامل شیمیایی، عفونت، التهاب و یا قرار گرفتن در معرض اشعه های زیان آور افتاب من جمله ی این عوامل هستند

از آنجایی که دستان و پاهای ما اکثر مواقع بدون پوشش یا محافظ باقی می مانند، تمایل به تیرگی در بخش هایی از پوست این اندام ها بیش از نقاط ديگر بدن است. به واسطه جایگزین شدن مداوم در معرض پروتوهای زیان آور فرابنفش A و B خورشید، پوست انسان ملانین (melanin) بیشتری برای مراقبت از خویش تولید می کند. ملانین بیشتر به تیره تر شدن پوست، به خصوص در دست ها و پاها چنانچه از پوشش مطلوب برخودار نباشند، منجر می شود.

 

باید این نکته ی مهم را بخاطر داشته باشید کـــه بهترین راه برای سلامت و درخشان نگه داشتن پوست، رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش Sport مرتب، سبک زندگی سالم و نگهداری از پوست اســت. در ادامه به شیوه هایی ساده و کاربردی برای روشن کردن دست و پا می پردازیم.

 

ژل تازه آلوئه ورا 

آلوئه ورا میتواند به احیای رنگ اصلی پوست شما کمک کند. این گیاه قادر به درمان هیپرپیگمانتاسیون است و از این جهت میتواند رنگ تیره پوست در دست ها و پاها را روشن سازد.

 

همینطور، آلوئه ورا دارای خصوصیت های مرطوب کنندگی پوست است که به درخشش طبیعی دست ها و پاها کمک می کند.

 

ژل تازه آلوئه ورا را از یک برگ آن خارج کرده و به مدت پنج دقیقه روی دست ها و پاهای خود بمالید. 30 دقیقه صبر کرده و سپس پوست خود را با آب شست و شو دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا رنگ پوست روشن تر شود.

 

شیوه ديگر حاوی ترکیب دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و چند قطره روغن بادام می شود. این ترکیب را روی مناطق تیره پوست خود قرار داده و به آرامی ماساژ دهید تا بطور کامل جذب پوست شود. 15 تا 20 دقیقه صبر نموده و بعد پوست خود را با آب شستشو دهید. این کار را دو دفعه در روز انجام دهید.

 

توجه: بعد از استفاده از آلوئه ورا روی پوست خویش در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

 

سفید کردن پوست دست و پا, روشن سازی پوست تیره دست و پا, سفید شدن دست و پا

سفید کردن پوست دست و پا

زردچوبه، آرد نخود و خاک رس

زردچوبه، آرد نخود و مولتانی میتی کـــه به خاک رس قهوه ای هم معروف اســت، از گدشته برای روشن کردن پوست اســتفاده می شوند. این مواد را میتوانید با آب یا هر نوع مایع دیگری مخلوط و تبدیل به خمیر کنید تا به آسانی روی پوست قرار بگیرند.یک قاشق غذاخوری خاک رس قهوه ای یا آرد نخود را با میزان کافی آب گل رز( رز واتر) مخلوط و از آن یک خمیر درست کنید. خمیر را به دست ها و پاهایتان بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. آنگاه پوست تان را با آب گرم بشویید. این کار را هفته ای دو تا سه دفعه تکرار کنید.

 

یک قاشق غذاخوری زردچوبه را با میزان کافی آب خیار یا ماســت ساده مخلوط کنید تا از آن یک خمیر رقیق بدست بیاید. ترکیب با ماســت، سفت تر خواهد بود. خمیر را به پوست تان بمالید و پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پوست تان را با آب بشویید. این کار را دو یا سه روز در میان تکرار کنید.

 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی دارای ترکیباتی است که از خصوصیت های سفید کننده بهره می برند و میتوانند به روشن تر کردن رنگ پوست دست ها و پاها کمک کنند. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی که یک آنتی اکسیدان است از پوست دربرابر اسیب نورخورشید مراقبت می کند. لیکوپن آلرژی پوست نسبت به اسیب اشعه فرابنفش- یکی از علل تیره تر شدن پوست- را کاهش می دهد.

 

گوجه فرنگی به از بین بردن سلول های مرده از سطح پوست کمک می کند و پوستی درخشان و نرم را به ارمغان می آورد.

 

تکه کوچکی از گوجه فرنگی را به مدت دو تا سه دقیقه بصورت مستقیم روی بخش هایی از پوست که تیره شده اند، بمالید. تا زمانیکه آب گوجه فرنگی روی پوست شما خشک شود صبر کنید و آنگاه پوست را با آب شستشو دهید. این کار را روزانه قبل از حمام کردن انجام دهید.

 

 

شیوه ديگر استفاده از گوجه فرنگی حاوی ترکیب میزان یکسان از آب گوجه فرنگی و آبلیمو تازه است. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و 10 تا 15 دقیقه صبر کنید. آنگاه با آب پوست خویش را شستشو دهید. این کار را یک یا دو دفعه در روز انجام دهید.

 

سفید کردن پوست دست و پا, روشن سازی پوست تیره دست و پا, سفید شدن دست و پا

سفید کردن دست و پا

 

لیمو

قدری شکر را روی یک تکه لیمو بپاشید.

پوستتان را با آن بمالید و اسکراب کنید تا از خاک و سلول های مرده پوست خلاص شود. پس از 10 دقیقه، آن را بشورید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

 

یکی ديگر از گزینه ها این است که میزان برابر از آبلیمو و عسل را بطور کامل مخلوط کنید. آن را به دست و پا خود اعمال کنید.

 

اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بماند، آنگاه با آب شست و شو دهید. این کار را دو دفعه در روز انجام دهید.

 

توجه: بعد از استفاده از لیمو، یک مرطوب کننده خوب بزنید تا پوست شما خشک نشود. همچنین از نور مستقیم خورشید برای حداقل 1 تا 2 ساعت پرهیز کنید.

 

از سویا یا نشاسته استفاده کنید

مواد غذایی تهیه شده از سویا یا غذاهای دارای نشاسته( مانند سیب زمینی و برنج) تأثیر زيادي بر سفید کردن پوست دست و پا دارند. میتوانید ورقه های سیب زمینی را بصورت مستقیم روی پوست دست و پایتان بمالید. بعد از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه باقی مانده ی مواد را با آب بشویید. درصورتی که برنج را انتخاب نموده اید ، میتوانید از آرد یا آب برنج استفاده کنید:

 

برای تهیه ی خمیر برنج، یک قاشق آرد برنج را با اندازه کافی آب مخلوط کنید و آنرا روی پوست بمالید. بعد از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه پوست تان را بشویید.

 

برای استفاده از آب برنج، یک یا دو پیمانه برنج خام را بشویید و در آب خیس کنید. بعد از مدتی، آب اضافی برنج را جدا کنید و در ظرف مناسب بریزید. دست و پا را به مدت ۱۰ دقیقه در این آب بگذارید و سپس بشویید.

 

سفید کردن پوست دست و پا, روشن سازی پوست تیره دست و پا, سفید شدن دست و پا

روشن سازی پوست تیره دست و پا

 

جوش شیرین و گلاب

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری گلاب ترکیب کنید و به مدت 2 تا 3 دقیقه بصورت دورانی روی پوست ماساژ دهید و بعد از 10 دقیقه پوست را با آب ولرم خوب بشویید.

 

جوش شیرین خواص لایه برداری دارد و گلاب یک روشن کننده قدرتمند پوست است و به روشن شدن پوست کمک می کند.

Tags: