نقش ‘روی’ در مقابله با کووید-۱۹

 

نقش ‘روی’ در مقابله با کووید-۱۹

اخبار,اخبار پزشکی,تاثیر روی بر مقابله با کرونا
بازبینی نتایج مطالعات انجام شده در مورد ماده معدنی “روی” حاکی از آن است که این ماده می تواند از طریق مصونیت ضد ویروسی و مهار التهاب در برابر بیماری کووید-۱۹ تاثیر حفاظتی برای بدن داشته باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال نیوز تودی، در این بررسی جدید بر اهمیت ماده معدنی روی در تقویت توانایی بدن برای مقابله با عفونت تاکید شده است.

 

رژیم غذایی و سلامت با یکدیگر ارتباط دارند که یکی از آنها عملکرد سیستم ایمنی است. برخورداری از تغذیه خوب سیستم ایمنی را در برابر پاتوژن ها تقویت کرده و به پیشگیری از التهاب مزمن ناشی از عفونت کمک می کند.

 

بسیاری از افراد از تاثیر حائز اهمیت ویتامین C بر سیستم ایمنی آگاهی دارند. کمبود این ویتامین با افزایش خطر ابتلا به عفونت ها از جمله ذات الریه ارتباط دارد.

 

متخصصان روسی اینبار در بازبینی نتایج مطالعات موجود در مورد فوائد ماده معدنی روی در برابر بیماری کووید-۱۹ دریافتند که این ماده معدنی از طریق مصونیت ضد ویروسی و کاهش التهاب با این بیماری همه گیر مقابله می کند.

 

روی ماده معدنی است که در عملکرد بخش های مختلف بدن از جمله حمایت از کارکرد بیش از ۳۰۰ آنزیم نقش دارد. بدن برای انجام سوخت و ساز طبیعی و تضمین عملکرد مطلوب سیستم عصبی، قلبی عروقی و تولید مثل به ماده معدنی روی نیاز دارد.

 

کمبود ماده معدنی روی در بدن با تاخیر در فرایند رشد کودکان و افزایش خطر بروز عفونت ها همراه است و همچنین کمبود روی فاکتور خطرزا در خطر ابتلا به ذات الریه است که می تواند پیامد بیماری کووید-۱۹ باشد.

 

برآوردهای اخیر حاکی از آن است که بیش از ۱.۵ میلیارد نفر در جهان از کمبود ماده معدنی روی رنج می برند. همچنین با درنظر گرفتن نقش کلیدی روی در تنظیم سیستم ایمنی می توان این فرض را مطرح کرد که کمبود آن ممکن است فاکتور خطرزایی در بروز بیماری های عفونی باشد.

 

Tags: